Клуб
10 Юли 2018

ЦСКА печели титла №30 в мач срещу Пирин

Утре ЦСКА гостува в Благоевград на един от най-симпатичните родни футболни клубове – Пирин. Освен че редовно са захранвали с великолепни футболисти армейския клуб, „орлетата“ имат и богата история от сблъсъците си с „червените“.

Двата клуба са играли 46 мача за първенство в периода 1973-2005 г. В тях армейският тим има абсолютно надмощие – 29 победи срещу едва 3 загуби и 14 равенства. Головата разлика закономерно също е в полза на „червените“ – 87-30, които нямат нито едно поражение като домакин срещу „орлетата“ в цялата история на „А“ група. В 23-те двубоя в столицата ЦСКА е допуснал само 3 равенства и общо 9 попадения в мрежата си.

Първият шампионатен мач между двата отбора се играе на 28 октомври 1973 г. пред 18 000 зрители на стадион „Българска армия“. ЦСКА, воден от големия Манол Манолов-Симолията, побеждава убедително с 4:0 след попадения на Аспарух Никодимов (две), Божил Колев и Димитър Марашлиев. В 59-ата минута вратарят на гостите Кръстю Паскалев спасява дузпа на Паро.

Първата от трите си победи Пирин постига в четвъртия мач срещу ЦСКА в Благоевград на 12 април 1975 г. Пред 30-те хиляди зрители на стадион „Христо Ботев“ става оспорван и драматичен мач. Воден от бившия играч на Левски и Локомотив (Сф) Петър Аргиров, Пирин повежда още във втората минута след гол на колоритния халф на домакините Методи Стоянов-Мечо. Почти веднага след това обаче армейците (чийто треньор отново е Манол Манолов) изравняват чрез Цветан Атанасов. Развръзката настъпва чак в последната минута, когато влезлият малко по-рано дебютант Христо Миленков поразява мрежата с глава след изпълнение на корнер.

Последният успех на Пирин датира от повече от 24 години и е с класическото 3:0. „Червените“ са в криза, а треньор на отбора е македонецът Гьоко Хаджиевски. Пирин пък е воден от бившия играч на „орлетата“ Йордан Костов (баща на настоящия играч на Левски и бивш на ЦСКА Станислав Костов). Домакините играят много силно след почивката и нанизват три попадения в армейската врата, всичките дело на плодовитата местна школа – Петър Михтарски, Божидар Янков и Костадин Герганчев. След този двубой обаче армейците влизат в серия от 8 мача без поражение срещу Пирин, записвайки 6 победи и 2 ремита, при убийствена голова разлика 17-3.

Последният сблъсък между „червени“ и „зелени“ се състои пред 20 000 хиляди зрители на стадион „Българска армия“ и завършва 2:1 за армейците. С този успех ЦСКА, воден от сръбския специалист Миодраг Йешич, си осигурява юбилейната 30-та титла. Шампионските голове бележат Евгени Йорданов и Емил Гъргоров-Бадема, а за Пирин едно попадение връща Георги Георгиев-Гарчо.

Двата тима играят и един много скандален мач в миналото. Обстановката се нажежава още преди двубоя, когато се разбира, че за главен рефер е назначен софиянецът Богдан Кюркчиев, известен с армейските си пристрастия, а и е с малък опит в групата на майсторите. Двубоят е от 28-мия кръг на сезон 1982/83 г. и е решителен и за двата отбора. Пирин се бори за оставане в групата, а ЦСКА – за шампионската титла. Треньор на „орлетата“ е бившият футболист на отбора, а също и на Левски – Васил Методиев-Шпайдела, а на ЦСКА е Борис Станков. Двубоят се играе пред 15 000 зрители и е рядко оспорван и равностоен. В 70-ата минута нещата излизат от контрол, след като реферите не маркират съмнителна засада на Ради Здравков след пас на Цецо Йончев, след което топката се озовава във вратата на Пирин. Въпреки бурните протести на играчите и треньорите на домакините голът е зачетен, а с големи усилия на милицията е попречено на публиката на нахлуе на терена. След тази загуба Пирин изпада в „Б“ група (отделно е лишен от домакинство за 1 мач), а ЦСКА грабва шампионската титла.

Голмайсторската листа на ЦСКА в двубоите с Пирин се води от Георги Славков с 5 попадения, следван от Божил Колев и Никола Христов с по 4. За Пирин пък най-резултатни са Петър Михтарски, Николай Петрунов и Румен Чакъров (по 3).
Двама пък са успявали да се разпишат с екипите и на двата отбора в сблъсъците между ЦСКА и Пирин – Петър Михтарски (2 гола за ЦСКА и 3 за Пирин) и Ивайло Андонов (2 за ЦСКА и 1 за Пирин).

През годините на „Армията“ футболна слава са печелили голям брой кадри на Пирин, най-известните от които са Красимир Безински, Костадин Янчев, Петър Михтарски, Ивайло Андонов, Димитър Бербатов, Костадин Хазуров, Спас Делев, Борис Галчев и др.